Inteligencja emocjonalna (+test)

Inteligencja emocjonalna (EQ) to umiejętność rozumienia emocji swoich i osób wokoło. To zdolność rozpoznawania stanów emocjonalnych Twoich i otoczenia.

 

Emocje są wszędzie – pozytywne i negatywne; już teraz rozpoczynając czytać tekst pewne odczuwasz. Mogą to być zaciekawienie, zadowolenie, radość, zniechęcenie, gniew, frustracja, irytacja.

Inteligencja emocjonalna (+test) EQ

 

Jak działa inteligencja emocjonalna?

Nasz mózg jest tak zaprogramowany, że kiedy doświadczasz jakiejś emocji np. zaniepokojenie, strach, gniew, to odpowiada na zagrożenie poprzez emocjonalną reakcję.

 

Takie działanie może prowadzić do powiedzenia lub zrobienia czegoś, czego później będziemy żałować. I teraz – po uświadomieniu sobie, że jest to szybka, instynktowna reakcja nie chcemy działać pod jej wpływem, a wycofujemy się, uspokajamy i włączamy racjonalne, obiektywne myślenie. Skrót – ktoś Cię wkurzył, chcesz mu wygarnąć i nawrzeszczeć, ale nagle włączasz EQ i czujesz, że to nie ma sensu, lepiej spokojnie i mądrze rozwiązać tą sprawę, bo przyniesie Ci to więcej korzyści m.in. Twój spokój, bezpieczeństwo emocjonalne.

 


 

Inteligencja emocjonalna (+test) EQ

 


Korzyści inteligencji emocjonalnej:

 • potrafisz rozpoznać emocje otoczenia i swoje, więc kontrolujesz czyjeś i swoje zachowanie

 • obniżasz swój poziom stresu

 • poprawiasz stosunki z ludźmi, otoczeniem

 • więc poprawiasz swój wizerunek w ich oczach

 • nie stwarzasz i potrafisz załagodzić konflikty (keep calm and wdech)

   

Wady inteligencji emocjonalnej:

 • czy ciągła kontrola dobrze na nas wpływa

 • EQ jest kompetencją miękką – nie masz jej wbudowanej, nie zawsze możesz się jej nauczyć, ale można ją rozwijać (i zostaniesz małym buddą 🙂 )


Pojęcie inteligencji emocjonalnej wprowadził Daniel Goleman. Zauważył, że nie zawsze dobre wyniki w nauce i wysoki poziom inteligencji daje sukces prywatny, zawodowy. To właśnie EQ jest czynnikiem, który decyduje o umiejętności radzenia sobie w życiu codziennym, praktycznym.

Osoby z dobrze wykształconą inteligencją społeczną sprawdzają się jako: politycy, nauczyciele, przywódcy religijni, doradcy, handlowcy, menadżerowie, specjaliści public relations, itp.

 

Czy zaliczasz się do ludzi o wysokim ilorazie inteligencji emocjonalnej? Zobacz 10 punktów poniżej, a następnie rozwiąż test.

1. Czy używasz silnie emocjonalnie słownictwo?

Jak jesteś w sytuacji stresowej możesz użyć wielu przymiotników opisujące Twoje emocje? np. mówisz, że czujesz zdenerwowanie, niepokój, zły nastrój, niepokój czy rozdrażnienie. Jeśli opisujesz stany emocjonalne to kształtujesz też EQ, a co najważniejsze pozwalasz sobie uniknąć złych decyzji podyktowanych negatywnymi emocjami.

2. Czy jesteś zainteresowany ludźmi, ogólnie otoczeniem?

Nie ważne jaką osobowość masz (tekst+test tu klik:), jeżeli szczerze, bez złych intencji interesujesz się ludźmi, chcesz im pomagać, to wzrasta Twój poziom empatii. A to rozwija in inteligencję emocjonalną.

3. Czy doceniasz to co masz, co posiadasz?

I nie chodzi o tylko o spełnienie materialne. Doceń zdrowie, rodzinę, umiejętności i osiągnięcia. Ciesz się tym, doceniaj, opisuj emocje. Rozwijasz inteligencję emocjonalną.

3. Czy myślałaś kiedyś o swojej samoocenie, o swoich mocnych i słabych stronach?

Chodzi mi o to, czy korzystasz z tej wiedzy. Bo jeśli znasz swoje mocne strony potrafisz je wykorzystać i przekuć na sukces na każdym polu. Wykorzystujesz i czerpiesz z siebie jak najwięcej. Tekst o samoocenie wraz z testem tutaj klik: samoocena

4. Czy potrafisz akceptować zmiany? Obawiasz się ich?

Jeżeli posiadasz wysoko rozwiniętą inteligencję emocjonalną to łatwiej akceptować i przystosować się do zmian. Potrafisz oswoić emocje, analizujesz swój strach i obawy.

5. Czy szybko lub często obrażasz się?

Bardzo ważny jest dystans do siebie, taka otwartość i pewność siebie. Czy bierzesz do siebie złośliwości, docinki? Twoje pozytywne emocje i poczucie własnej wartości powinny Cię obronić przed takimi atakami.

6. Czy roztrząsasz każdy swój błąd?

Błędy, porażki są potrzebne, aby dostrzec to co ważne i momenty kiedy jesteś szczęśliwa. Niestety ja mam tak, że każda porażka paraliżuje mnie przed dalszym podjęciem działań.

7. Czy jesteś asertywna? Tzn. czy mówisz bezpieczne dla Ciebie „nie”?

Mów „nie” wtedy czujesz, że musisz wykonać coś wbrew siebie, kiedy czujesz się zagrożona. Będziesz panować nad swoimi uczuciami, nad otoczeniem więc nad swoim życiem. Tekst asertywność.

8. Jak reagujesz na toksyczne jednostki?

Takie wampiry emocjonalne wysysają z nas co najlepsze. Jeżeli panujesz nad emocjami potrafisz takich ludzi neutralizować.

9. Czy jesteś perfekcjonistką?

Perfekcjonizm często powoduje problemy, tez te emocjonalne. Spowalnia działanie, podjęcie decyzji i rodzi negatywne emocje tj. rozdrażnienie, frustrację czy nawet gniew. Każdy jest w czymś perfekcyjny, nie musi być we wszystkim.

10. Czy czujesz się szczęśliwa?

Czuj się zadowolona ze swoich decyzji, sukcesów. Tych najmniejszych, najprostszych. Doceniaj siebie i osiągnięcia ludzi przy Tobie. To jest taka pozytywna spirala emocji i uczuć.

 

Przeczytałaś tekst i na pewno masz już swoje przemyślenia. Jeśli masz ochotę, to rozwiąż test, który dokładniej odpowie Ci, czy posiadasz odpowiednio rozwinięta inteligencję emocjonalną. Klik: Test inteligencja emocjonalna

 

Na koniec mam prośbę – teraz Ty zarządzasz – jeżeli spodobał Ci się tekst machnij do mnie łapką – zostaw komentarz lub polub na social media np. Facebook. Możesz tez skrytykować, tylko konstruktywnie 😉 Za każdy odzew dziękuję!

 

Post Author: katarzyna

41 thoughts on “Inteligencja emocjonalna (+test)

  katarzyna

  (05/29/2017 - 9:08 pm)

  Praktykantka jaka mi radość sprawiłaś! Dziękuje!!!!!!!!!

  Praktykantka

  (05/29/2017 - 9:00 am)

  Świetny sposób na poszerzenie wiedzy o nas samych. A temat bardzo fajnie, rzeczowo opracowany. Do tego od razu możemy sprawdzić orientacyjnie na jakim poziomie jest nasza inteligencja emocjonalna. Teraz wiem jak ważna ona jest i że powinnam trochę nad nią popracować. Post poleciłam u siebie:)

  Daria Pieczonka

  (05/20/2017 - 5:54 am)

  Dokładnie! Trzeba poznać siebie 🙂

  katarzyna

  (05/16/2017 - 10:35 pm)

  Radek mam więc moje hasło reklamowe 😉 😉 😉 !!!

  Radosław Żuchowski

  (05/16/2017 - 2:47 pm)

  Jest co poczytać i co najważniejsze wyciągnąć wnioski i naukę. Kasia mocno namiesza Wam w głowach. Oczywiście pozytywnie.
  Pozdrawiam

  katarzyna

  (05/16/2017 - 10:16 am)

  Samanta ja też macham! Obiema!!!! I dziękuję!!!

  Samanta

  (05/16/2017 - 8:35 am)

  Macham łapką! 😉
  Trafiłam tu z facebook’owej grupy i bardzo się cieszę! Myślę, że to miejsce może okazać się pomocne dla nauczycieli, więc chętnie się z nimi podzielę 😉

  Daria Pieczonka

  (05/14/2017 - 4:38 pm)

  super wpis i test !!!

  Ela Lis

  (05/12/2017 - 5:29 am)

  Świetny wpis i test! Załapałam się na 33 pkt więc nie jest tak źle z moja inteligencja emocjonalna hehe 🙂
  Pozdrawiam Kasiu

  katarzyna

  (04/30/2017 - 12:22 pm)

  Creativevibes ale mam z Twojego komentarza radochę! Tak Ci podpowiem, że empatia to bardziej współodczuwanie z osoba z zewnątrz, a w EQ liczą się Twoje wewnętrzne emocje – po polsku co by Cię szlag nie trafił i krew nie zalała! 😉 Musisz być „dobra duszą” z taki poziomem EQ i empatii. Pozdrawiam Kasia

  Creativevibes

  (04/30/2017 - 8:37 am)

  Kochana, dawno nie czytałam tak fajnego tekstu. Po tescie wyszło mi, że mam bardzo wysoką inteligencję emocjonalną – o której nigdy wcześniej nie słyszałam, zawsze nazywałam to zwyczajnie empatią. 🙂 dziękuję, że mogłam się tu czegoś nauczyć !

  katarzyna

  (04/24/2017 - 8:56 pm)

  Dorota ale wiesz że coś i gdzieś siedzi. Masz pewną wiedzę. Reszta pomyśleć i ćwiczenia i już kontrolujesz otoczenie 🙂

  DorotaDylewicz

  (04/23/2017 - 7:57 am)

  Miałam o inteligencji emocjonalnej na studiach i też trochę w technikum, na psychologi… Ale tak jak czytam twój tekst to nie wiem czy ją mam.Jestem raczej mało pewna siebie jeszcze kwestia w czym…

  katarzyna

  (04/22/2017 - 12:09 pm)

  Danka bardzo dziękuję – z Pani ust tym bardziej mnie dowartościowuje 🙂 Pzdr Kasia

  katarzyna

  (04/22/2017 - 12:08 pm)

  Marta brawo! Naprawdę trudny wynik do osiągnięcia. Rozsiewaj więc swój czar wokoło 🙂

  Danka

  (04/22/2017 - 10:59 am)

  Warto po tak dobrze wprowadzającym wpisie sięgnąć do Goldmana i jego ćwiczeń. Bardzo fajnie napisany post, to już kolejny który miałam okazje przeczytać. pozdrawiam:-)

  Marta

  (04/22/2017 - 10:38 am)

  Wyszło mi, że mam wysoką inteligencję emocjonalną i zgadzam się z tym, ale jeszcze dwa/trzy lata temu było zupełnie inaczej.

  Bookendorfina Izabela Pycio

  (04/22/2017 - 7:00 am)

  Ten temat zawsze mocno mnie fascynował, wyszukiwałam książek, wykładów lub zajęć mu poświęconych, dużo zyskałam jako osoba zdobywając tę wiedzę. 🙂
  Bookendorfina

  katarzyna

  (04/15/2017 - 5:15 pm)

  Just Me Blog też trzeba, ale z drugiej strony ważny jest umiar dla naszego zdrowia psychicznego prawda? 😉 Pzdr Kasia

  Ela Lis

  (04/15/2017 - 3:46 pm)

  Bardzo, bardzo interesujący wpis !!!

  Just Me Blog

  (04/15/2017 - 3:33 pm)

  Często mówię pod wpływe złości dużo rzeczy.. Jeśli targają mną emocje to nie potrafię ugryźć się w język. Ake dobrze, że jest to kompetencja miękka i można to wypracować!:) Zaczynam od dziś!:)

  katarzyna

  (04/15/2017 - 2:12 pm)

  Bookendorfina tez tak mam. Ja zaczynam się wkurzać zapala mi się myśl że to do niczego dobrego nie prowadzi. nie warto zaśmiecać się negatywnymi emocjami. Pzdr Kasia

  katarzyna

  (04/15/2017 - 2:10 pm)

  Klaudia J dziękuję bardzo! Pzdr Kasia

  Klaudia J

  (04/15/2017 - 1:41 pm)

  Hej! z przyjemnością przeczytałam! inteligencja emocjonalna jest wyjątkowo potrzebna i to w odniesieniu do życia prywatnego i biznesu! 🙂

  Anonim

  (04/15/2017 - 6:41 am)

  Przyznam, że odkąd zaczęłam się zagłębiać w aspekty inteligencji emocjonalnej, nie tylko lepiej zrozumiałam siebie, ale także ludzi z mojego otoczenia. 🙂 Warto łyknąć tę wiedzę, wiele wyjaśnia. 🙂
  Bookendorfina

  katarzyna

  (04/15/2017 - 12:20 am)

  Iga świetnie że podkreśliłaś EQ w relacjach partnerskich i zostania rodzicem! Pzdr Kasia

  Iga

  (04/14/2017 - 10:20 pm)

  Inteligencja emocjonalna jest podstawa w relacjach z ludźmi. Myśle, ze każdy powinien solidnie nad nia popracować np. przed wejściem w związek czy tymbardziej zostaniem rodzicem! Tylko rozumienie siebie i innych, wzajemnych potrzeb oraz uczuć moze być fundamentem szczęśliwego zycia z ludźmi. Bardzo ważny i dobry tekst. Pozdrawiam 🙂

  katarzyna

  (04/14/2017 - 9:35 pm)

  Sylwia ja wogóle jestem chomik studencki. Tyle lat po studiach a ksiązki i notatki ciągle zachowane;-) Pzdr Kasia

  katarzyna

  (04/14/2017 - 9:32 pm)

  Łukasz masz racje z tym ciężkim czytaniem. W ogóle za dużo podręczników naukowych, za mało dla ludzi, no nie licząc pseudo poradniki celebrytów. Ale i tak jest coraz lepiej 😉 A na rozmowie kwalifikacyjnej to wszystko trudno udowodnić;-)

  katarzyna

  (04/14/2017 - 9:30 pm)

  Agata tez tak mam. Ostatnio chodziłam ciągle rozdrażniona. Na szczęscie przechodzi;-)

  Łukasz Ferenc

  (04/14/2017 - 8:48 pm)

  Inteligencja emocjonalna leży na mojej półce już od paru lat aczkolwiek nigdy nie byłem w stanie przejść ją od deski do deski. Dla mnie jest napisana chyba zbyt naukowym językiem i ciężko mi się ją czytało.

  Co do inteligencji emocjonalnej to uważam, że to jest nieustający trening nad tą umiejętnością i choć jest bardzo, bardzo cenna to jest ją bardzo trudno udowodnić na rozmowie kwalifikacyjnej.

  Agata vel Miniaturowa

  (04/14/2017 - 7:54 pm)

  Moja inteligencja emocjonalna jest…taka sobie 😉 Są dni, że już po prostu wysiadam i nie daję rady wczuwać się w każdego rozmówcę. Za dużo, za szybko, człowiek zmęczony i tak rodzą się drobne nieporozumienia, bo tracę cierpliwość, jak mi ktoś przychodzi kwękać dla samej przyjemności kwękania.

  M

  (04/14/2017 - 5:28 pm)

  Lubię czytać takie tekst, dają mi do myślenia ;] Pozdrawiam i wszystkiego dobrego na Święta ;]
  Martyna z http://www.wpuszczonawmaliny.blogspot.com

  Sylwia

  (04/14/2017 - 4:53 pm)

  Na studiach z wypiekami na twarzy przeczytałam Inteligencję emocjonalną – Golemana. Wracam do niej do tej pory, bo bardzo dużo dowiedziałam się o sobie dzięki niej! Test też robiłam i wychodzi na to, że nie jest ze mną w tej kwestii tak źle! 😉

  katarzyna

  (04/14/2017 - 9:49 am)

  Adriana u mnie też problem z toksycznymi ludźmi. I z tym online, szczególnie teraz kiedy zaczęłam prowadzić bloga. Pzdr Kasia

  katarzyna

  (04/14/2017 - 9:47 am)

  Kasia ale pamiętaj że to jest taki wstęp do analizy EQ. U ciebie jeśli tak czujesz naprawdę może być wyższa. Jak masz ochotę to poszukaj jeszcze testów online. Ciekawe co Ci pokażą. Pozdrawiam Kasia

  katarzyna

  (04/14/2017 - 9:45 am)

  Anonim bardzo dziękuję za tak pozytywny komentarz! Pozdrawiam Kasia

  Adriana

  (04/14/2017 - 9:24 am)

  Świetne, zwłaszcza cztery ostatnie punkty. Zapominamy o śnie, nie mając świadomości jak bardzo to na nas wpływa.
  Co do toksycznych ludzi, czasami trzeba się odciąć, to trudne decyzje, ale jedyne słuszne, bo są jak dementorzy, wciągają całe nasze światło.
  No i to bycie online – bądźmy bardziej „online” w codziennym życiu, z bliskimi, bo te chwile przemijają i nigdy już się nie powtórzą 🙂

  Life by MARCELKA

  (04/14/2017 - 6:07 am)

  bardzo ciekawy artykuł, z którego można wiele się dowiedzieć

  Kasia

  (04/14/2017 - 5:31 am)

  Świetny tekst! Po przeczytaniu artykułu, byłam przekonana że mam wysoką inteligencję emocjonalną. Test pokazał mi jednak że jest na przeciętnym poziomie. To mi tylko pokazuje, jak mało czasem wiemy o sobie 😉.

  Anonim

  (04/14/2017 - 4:40 am)

  Super artykul, interesuje się tym tematem i z ogromna przyjemnością zaczerpnęłam jeszcze więcej wiedzy na temat inteligencji emocjonalnej. Bardzo spodobały mi się pytania, które postawiłaś na końcu – każdy z nas powinien sobie na nie odpowiedzie i przede wszystkim zapytać siebie, czy kochasz i szanujesz siebie, co o sobie sądzisz – dzięki temu możemy żyć bardziej w zgodzie zarówno ze sobą, jak i z innymi 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.