Jak bardzo kreatywna jesteś? (+test)

Kreatywność – takie modne słowo, terminologia, umiejętność; bardzo wow, świetne, przebojowe. Ale co oznacza? I jak bardzo Ty jesteś kreatywna? 


O kreatywności mówi się wszędzie, a już totalnie rozbawiają mnie ogłoszenia o pracę, gdzie każdy pracodawca szuka kreatywnego pracownika. Więc wszyscy chcą i są kreatywni. Tylko może nie każdy wie co to znaczy. Kreatywność lansuje się wszędzie: w domu podczas projektu prasowanie, w pracy przy przybijaniu pieczątek, w kuchni przy gotowaniu kremu z buraczków, ba nawet w sypialni przy… (?).

Zaczniemy od naturalnego opisu tej umiejętności miękkiej (opis kompetencji), możliwości jej rozwijania, a na koniec proponuje rozwiązanie testu, który określi Twój poziom kreatywności.

 


KREATYWNOŚĆ TO POSTAWA TWÓRCZAKreatywność to myślenie, które w efekcie przynosi oryginalne rozwiązania.

 

Kreatywność polega na kojarzeniu – wykorzystywaniu wiedzy z rożnych dziedzin do tworzenia nowych, oryginalnych myśli (rozwiązań).

 

Ta postawa twórcza, naukowo rzecz ujmując, to proces umysłowy pociągający za sobą powstawanie nowych idei, koncepcji lub nowych skojarzeń, powiązań z istniejącymi już ideami i koncepcjami.

Myślenie kreatywne, to myślenie prowadzące do uzyskania oryginalnych i stosownych rozwiązań.

 

W odniesieniu do kreatywności mówi się o kreatywności wysokiej oraz zwyczajnej.

 

Jak rozwijać kreatywność, twórcze myślenie?

Strategia Disneya

Jest to narzędzie, które dodaje skrzydeł realistom, dodaje wiary w powodzenie projektu nadmiernym krytykom i pozwala na realizację marzeń marzycielom 🙂 Spójrz na grafikę, w późniejszym poście będę chciała bliżej opisać ten model.

Jak bardzo kreatywna jesteś? (+test) Strategia Disneya

 

Myślenie lateralne

Ogólnie mówiąc to nowe spojrzenie na sytuację (kreatywność), dostrzeżenie nowych możliwości (nowe idee), przeformułowanie problemu dające szansę rozwiązania go nowymi metodami.

Zasady:

– nie stosuj się do zasad, których nie ma 😉

– uważaj na etykietki

– obserwuj szczegóły

Sześć kapeluszy Edwarda De Bono

To technika twórczego rozwiązywania problemów w grupie. Każdy z 6 dyskutantów ma odgórnie przypisaną rolę poprzez umowne założenie kapelusza w odpowiednim kolorze. Temat bardzo ciekawy na oddzielny wpis. Tymczasem popatrz na grafikę:

Jak bardzo kreatywna jesteś? (+test) Sześć kapeluszy Edwarda De Bono

Synektyka

Nieco to będzie pokręcone 😉 Czytaj: synektyka jest metodą twórczego rozwiązywania problemów, która wykorzystuje zdolność i pojemność ludzkiego umysłu do łączenia razem na pozór niepowiązanych ze sobą elementów, co z kolei motywuje umysł do poszukiwania nowych idei i rozwiązań w wybranym przez nas problemie.

Burza mózgów

Tak – najbardziej znana nam forma wywoływania twórczego myślenia! Oczywiście temat też na oddzielny wpis. Zasygnalizujmy tylko, że burza mózgów to sposób rozwiązywania konkretnego problemu, zazwyczaj w większej grupie. Najpierw wszystkie osoby biorące udział w dyskusji zgłaszają wszelkie możliwe propozycje rozwiązania problemu – są one zapisywane np. na tablicy, a następnie wspólnie dokonuje się ich hierarchizacji, odrzucenia najgłupszych, dyskusji nad pozostałymi, aż do znalezienia najlepszej metody.

Jak bardzo kreatywna jesteś? (+test) burza mózgów

Tyle teorii, opisanej, mam nadzieję w języku twórczo przyziemnym;-)


A jeśli chcesz sprawdzić swój poziom kreatywności zrób test 🙂 Klik Test – Jak bardzo kreatywna jesteś?

Jak bardzo kreatywna jesteś? (+test)

Na koniec mam prośbę – teraz Ty zarządzasz – jeżeli spodobał Ci się tekst machnij do mnie łapką – zostaw komentarz lub polub na social media np. Facebook. Za każdy odzew dziękuję!

Post Author: katarzyna

43 thoughts on “Jak bardzo kreatywna jesteś? (+test)

  katarzyna

  (05/11/2017 - 11:45 pm)

  Sztuka Retuszu i bardzo dobrze, bo możemy o tym podyskutować! Wiesz jak jest z testami ogólnymi, tak nas uczono na metodologii – aby test był 100% dopasowany do danej osoby musi być przynajmniej pogłębiony o wiedzę na temat osobowości, zarys dziedzin życia badanego – po prostu musi być psychologicznie spersonalizowany. A takiego tutaj nie dodam, wiadomo nie da się. Dlatego – i tu masz rację – muszę we wpisach zaznaczać, że taki test nie wolno traktować całkowicie do siebie; można nim się kierować, ale w ramach luźniejszej interpretacji. Akurat dla mnie przebojowy to nie krzykliwy, ale aktywny, w ruchu i działaniu. Natomiast pytanie o muzykę typuję bardziej jako coś innego, niecodziennego co może być dla niektórych zniesmaczeniem:-) A Typologię MBTI – zapisałam sobie na liście postów, właśnie dzięki Twojej sugestii;-) Dzięki, że wskoczyłaś na blog, przeczytałaś i skomentowałaś, bo czuję że w wielu kwestiach mogłyśmy porozmawiać 😉 Pozdrawiam! Katarzyna

  katarzyna

  (05/11/2017 - 9:10 pm)

  Paulina obstawiam w ciemno że jesteś, bo jak widać masz bardzo dużą samoświadomość! 🙂 Pozdrawiam !!!

  katarzyna

  (05/11/2017 - 9:09 pm)

  Lidia nie idź zostań – pisz jeszcze! Przecież takie zdania, opinia – powinnam cytować Cię we wpisie 😉 Dziękuję za opinie! Pozdrawiam

  paulina

  (05/11/2017 - 3:51 pm)

  Dobry test 🙂 Lubię działać w nowych obszarach, zgłębiać nowinki z różnych dziedzin, czy jestem kreatywna nie wiem, ale staram się być. Metoda 6 kapeluszy jest super, pozwala na niestandardowe działania w grupie, a także poszerzenie perspektywy.

  Zacisze Rozmaitości, Lidia

  (05/11/2017 - 3:38 pm)

  Pełna zgoda. Kreatywność to takie słowo wytrych – otwiera niemal każde drzwi. Słychać je tu i tam. Problem w tym, że nie każdy kreatywny jest i potrafi być. Niestety. Myślenia nieszablonowego, nowatorskiego, w ogóle przecierania szlaków nie można się – moim zdaniem – nauczyć. Można naturalnie próbować, ale z jakim skutkiem, to już druga sprawa. Zresztą typów kreatywności może być też wiele. Ktoś kreatywny manualnie, niekoniecznie wykazuje kreatywność w sensie mentalnym. Ehhh… koniec mądrowania. Idę robić test 😉

  katarzyna

  (05/11/2017 - 3:00 pm)

  Anonim (Jolu) i przy tym całkiem niezły ubaw 🙂

  Anonim

  (05/11/2017 - 2:46 pm)

  Bardzo fajny tekst 🙂 Stosuję i bardzo lubię metodę 6 kapeluszy, nie dość, że daje szerszy ogląd sytuacji, to jeszcze pozwala dowiedzieć się coś o samym sobie.

  Olga

  (05/11/2017 - 9:17 am)

  Oj to ja chyba nie jestem kreatywna… kiepsko…

  Sylwia K-a

  (05/10/2017 - 8:52 pm)

  Kiedyś byłam bardziej kreatywna – przynajmniej tak mi się wydaje – jedno jest pewne, zawsze dominowałam w grupie i kocham burzę mózgów, ale … najwięcej i najlepsze pomysły wpadają mi do głowy kiedy jestem sama 🙂

  katarzyna

  (05/10/2017 - 9:07 am)

  Magdalena dziękuję, miło mi też!

  katarzyna

  (05/10/2017 - 9:06 am)

  KaSta wszędzie, dosłownie każde ogłoszenie o pracę. Wręcz zabawne zjawisko.

  katarzyna

  (05/10/2017 - 9:05 am)

  Karolina jak dobrze mi taki komentarz czytać! Dziękuje i kreatywne gratulacje 😉

  Karolina Wilk

  (05/10/2017 - 7:49 am)

  O kurcze! Fantastyczny tekst, ale i fantastyczny test! Utwierdziłam się w przekonaniu, że szukanie kreatywnych zajęć to jedna z niewielu rzeczy, jakie potrafię w życiu dobrze robić 🙂 Będę zaglądała tutaj częściej! Pozdrawiam!

  Anonim

  (05/10/2017 - 4:51 am)

  Świetny test:)

  KaSta

  (05/09/2017 - 7:44 pm)

  Z testu wynika, że jestem kreatywna 😉 a z tą kreatywnością w CV to prawda, wszyscy pracodawcy wymagają, to i wszyscy wpisują 😀

  Magdalena

  (05/09/2017 - 6:30 pm)

  Fajny test. Miło się go rozwiązywało 🙂

  Ola

  (05/09/2017 - 1:13 pm)

  Bardzo fajny test. 🙂 Wyszło mi b i w 100% się z tym zgadzam. 😀

  katarzyna

  (05/08/2017 - 6:38 pm)

  Ola Ty jesteś bardzo kreatywna w tej pracy 😉 Pozdrawiam!

  Po godzinach. Opowiada Ola.

  (05/08/2017 - 9:20 am)

  Chwila przerwy w pracy i przyjemny tekst o kreatywność!

  Pozdrawiam 🙂

  katarzyna

  (05/07/2017 - 10:35 pm)

  Bookiecik jaka świetna, kreatywna wypowiedz! 🙂

  katarzyna

  (05/07/2017 - 10:17 pm)

  Sławka – ja z przyjemnością za to czytam takie komentarze! Pozdrawiam Katarzyna

  Bookiecik

  (05/07/2017 - 7:54 pm)

  Należę do bardzo kreatywnych osób. I niezmiernie chaotycznych 😀 Ale z tego chaosu zawsze wyłania się coś nietuzinkowego 😉

  Sławka

  (05/06/2017 - 4:53 pm)

  Z przyjemnością zrobiłam test 😉 Co prawda przewaga C czyni mnie kreatywną, ale tak po prawdzie, to jestem mieszanką wszystkich trzech typów 😉

  Bookendorfina Izabela Pycio

  (05/06/2017 - 5:36 am)

  Uwielbiam ten stan, kiedy moja kreatywność zaczyna się wyrażać, bardzo przyjemne odczucia tworzenia czegoś, nawet jeśli to już ktoś wcześniej zrobił, to jednak dla mnie ma to bardzo indywidualne znaczenie. 🙂
  Bookendorfina

  katarzyna

  (05/06/2017 - 3:17 am)

  Gosia dziękuję i powodzenie w procesie twórczym;-) Pozdrawiam Kasia

  Gosia

  (05/06/2017 - 3:10 am)

  Tekst super napisany, przyznam że zawsze do końca nie wiedziałam co oznacza kreatywność.

  katarzyna

  (05/06/2017 - 1:26 am)

  Bielecki.es o właśnie!!!! Pozdrawiam Katarzyna

  Bielecki.es

  (05/06/2017 - 12:13 am)

  Bez kreatywności nie istniał by żaden aktywnie działający blog i jego autor. 😉

  Sztuka Retuszu || Sit Zone Art

  (05/06/2017 - 12:08 am)

  A ja na bakier, bo z testem jednak się nie zgodzę, gdyż bardzo pobieżnie dotyka tematu kreatywności – kojarzy mi się z tymi wszystkimi facebookowymi quizami z cyklu: „Jaką postacią historyczną byłeś w poprzednim życiu?” 😀 Wynika z niego, że jak człowiek nie jest przebojowy (dla mnie: „przebojowość” oznacza: „krzykliwość” i nie mówię tu o krzykliwości werbalnej 😉 ) i nie dyskutuje o wszystkim z przyjaciółmi, to już nie jest kreatywny 😉 A to bardzo, bardzo mylne przekonanie. Podobnie jest z pytaniami o koncert muzyki klasycznej w rytmie reggae – to, że ktoś jest kreatywny, nie znaczy, że musi zaraz na taki koncert biec (na marginesie: dla mnie żadna odpowiedź nie wchodzi w grę, niezależnie od tego, jaki byłby to koncert :D). Takie testy są o tyle trudne do skonstruowania, że statystycznie najbardziej kreatywną grupą społeczną są introwertycy – a w tym teście wypadliby na minusie, bo na większość pytań mogliby nawet nie móc udzielić odpowiedzi 😀
  Pisałam Ci na IG, tu napiszę raz jeszcze: jeśli interesuje Cię ten temat, bardzo polecam typologię MBTI. Rozróżnia szesnaście typów osobowości i ma nawet swój test (jedyny psychologiczny test, który uważam za wiarygodny, choć to, oczywiście, nie musi o niczym świadczyć). Polecam, może Cię zainteresuje 🙂

  katarzyna

  (05/05/2017 - 6:52 pm)

  Basiolku a ja wiem że jesteś i masz talent organizatora, lidera i zarządcy 😉

  Basiol

  (05/05/2017 - 6:41 pm)

  Stwierdzam – nie jestem kreatywna. Brak mi oryginalnych rozwiązań. Ale obiecuję zapytać mojego rozmówce gdy zacznie mówić o kreatywności, poproszę Go/Ją o zdefiniowanie 🙂 Świetne!

  katarzyna

  (05/05/2017 - 12:10 pm)

  Monika bo media lansują to słowo przez każdy przypadek 😉

  Monika

  (05/05/2017 - 12:00 pm)

  Bardzo interesujacy wpis, masz racje teraz kazdy jest i che byc kreatywny 🙂

  katarzyna

  (05/05/2017 - 11:41 am)

  Sylwia zgadzam się z Tobą – zresztą nie pierwszy raz! Dziękuję. Kasia

  Sylwia

  (05/05/2017 - 11:13 am)

  Strategia Disneya i Kapelusze De Bono to moje ulubione ćwiczenia na kreatywność! 🙂
  Stosuję często dla siebie, na szkoleniach, podrzucam znajomym! I przekonałam się, że naprawdę w każdej sytuacji mają zastosowanie – wystarczy odrobinę kreatywności 😉

  katarzyna

  (05/05/2017 - 11:11 am)

  Agata mnie też ciągnie do samodzielnego działania lub ewentualnie lidera 😉 Pozdrawiam Katarzyna

  katarzyna

  (05/05/2017 - 11:10 am)

  Małgorzata dokładnie tak. I najlepsze – nie stosuj się do zasad których nie ma 😉 Pzdr Kasia

  katarzyna

  (05/05/2017 - 11:09 am)

  Marta B a ten komentarz taki kreatywny 😉

  katarzyna

  (05/05/2017 - 11:08 am)

  Z zycia mamy dziękuję.

  Z zycia mamy

  (05/05/2017 - 9:25 am)

  Ciekawy wpis 🙂

  Marta B LoveLife

  (05/05/2017 - 7:18 am)

  Tak jak myslalam, po teście się potwierdziło, jestem statecznym, obowiązkowym pracownikiem bez krztyny kreatywności 😉 ale mi z tym dobrze, w pracy robię, co do mnie należy, spełniam się po pracy 🙂

  Małgorzata Ostrowska

  (05/05/2017 - 6:22 am)

  Zasady:

  – nie stosuj się do zasad, których nie ma 😉

  – uważaj na etykietki

  – obserwuj szczegóły

  – zerwij z rutyną

  Zdecydowanie podpisuję sie pod tym obiema rękami, rutyna zabija kreatywność.

  Agata vel Miniaturowa

  (05/05/2017 - 6:20 am)

  Ja jestem najbardziej kreatywna, gdy mam święty spokój. Nigdy nie lubiłam zadań w grupie, bo zawsze obsadzano mnie w roli lidera. Co prawda sprawdzałam się w niej, ale … no wolę sama pracować, co poradzę? 🙂 Według mnie grupa zazwyczaj tłumi kreatywność, chyba, że mamy w nich wsparcie i są to naprawdę wyjątkowo otwarte, energiczne, pełne pomysłów osoby, to wtedy owszem, pomagają rozwijać swój umysł i sypać ciekawymi projektami na lewo i prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.