Studia podyplomowe, szkolenia dofinansowane z EU – gdzie szukać?

Studia podyplomowe, szkolenia dofinansowane z EU – gdzie szukać?Studia podyplomowe, szkolenia dofinansowane z EU – gdzie szukać? Jak mogę je uzyskać? Kwestia osoby będącej zatrudnionej na etacie, prowadzącej własną działalność gospodarczą oraz pozostającej obecnie bezrobotną. Większość z nas może z takich dofinansowań skorzystać; w umiejętny sposób. Do zyskania nawet 100% dofinansowania, w moim przypadku było to 70% ceny studiów. Przygotowałam więc wskazówki i potrzebne linki dla poszukiwaczy 🙂

 

Podstawowa sprawa – pokażę Ci wyszukiwarki, najbardziej znane portale, które przedstawiają oferty dofinansowań na podjęcie studiów; nie ma tu miejsca na reklamy poszczególnych placówek oświatowych. Następna – nie pokaże Ci konkretnie, które z nich są dla Ciebie. Dlaczego? Bo Ty sama najlepiej wiesz jaka jest teraz Twoja sytuacja zawodowa, określisz wiek, stopień dopasowania do danego projektu. Tylko nie zniechęcaj się początkowym gąszczem informacji.

Tekst jest kontynuacją artykułu o poszukiwaniu dofinansowań z EU na własna działalność (klik) – to wpis o jednej z największych frekwencji i zapytań. Wskazówki, linki odsyłające do wartościowych miejsc zostały uporządkowane w jednym miejscu. Przyszedł więc czas na kolejne – dofinansowania na studia podyplomowe, szkolenia lub cokolwiek co w proponowanym miejscu znajdziesz 😉

 

Najbardziej popularna metoda poszukiwań szkoleń, studiów dofinansowanych z UE?

Wpisz w wyszukiwarkę Twój przyszły kierunek studiów, obrane miasto – z dopiskiem dofinansowane z UE. Oczywiście, szukaj tylko aktualnych ofert, personalizując odpowiednio. Prawdopodobnie ofert, szczególnie w większych aglomeracjach pojawi się mnóstwo; tylko nie każda placówka będzie tak samo dofinansowana lub będzie proponować jednakowy poziom merytoryczny.

 

Skąd te dofinansowania?

Europejski Fundusz Społeczny (EFS) to jedyny taki fundusz, który inwestuje w ludzi, a nie w infrastrukturę 🙂 Wspiera pracowników i pracodawców, pomaga osobom nieaktywnym zawodowo (o statusie bezrobotnego) i dba o rozwój kwalifikacji niezbędnych na rynku pracy. Więcej o informacji – klik: EFS 2014-2020.

Poziom dofinansowania na szkolenie lub studia podyplomowe może czasem wynosić do 100% (status bezrobotnego); bądź 50%, 70% (dofinansowanie dla pracowników na etacie).

Poziom krajowy to Program Wiedza Edukacja Rozwój (POWER)

Na poziomie regionalnym EFS obsługuje 16 Regionalnych Programów Operacyjnych. Wejdź na ten link – RPO, zjedź na środek i wybierz Twoje województwo – zobacz w jakim obszarze możesz działać np. łódzkie – RPO WŁ.

 

Dla kogo?

Czyli jaką grupą beneficjenta jesteś – jaki jest Twój aktualny status tzn. czy jesteś osoba bezrobotna zarejestrowaną w PUP? Może pracownikiem zatrudnionym na etacie w firmie X? A może prowadzisz własną działalność gospodarczą? Lub jesteś osobą w trakcie kształcenia, ale chcesz wykorzystać możliwości na dodatkowe kształcenie? Do tego dochodzi Twój wiek, miejsce zamieszkania, czasem status finansowy czy stopień rozwoju zawodowego. To określenie jest bardzo ważne, bo w oparciu o takie wytyczne liczy się czy weźmiesz udział w danym projekcie. System zero – jedynkowy. Nie ma odstępstw. A wymagania wobec poszczególnych grup są różne.

 

 


 

Studia podyplomowe i szkolenia – dla osób zatrudnionych lub na własnej działalności

 

Dla kogo?

 • sama jesteś przedsiębiorcą (prowadzisz działalność gospodarczą)
 • jesteś pracownikiem małego, średniego, dużego przedsiębiorstwa

Masz możliwość podjęcia studiów podyplomowych finansowanych przez Unię Europejską, a podstawowym warunkiem jest posiadanie umowy o pracę bądź bycie właścicielem firmy (w tym firmy mikro – jednoosobowe).

 

Co szukasz?

Wybór studiów jest bardzo szeroki – administracja, grafika, IT, umiejętności osobiste, zarządzanie, finanse, uroda, zdrowie, nawet prawo. Pytanie brzmi w jakim kierunku chcesz aby zmierzała Twoja kariera, Twój rozwój? Co Ci jest potrzebne; na co poświęcisz czas?

 

Gdzie szukać?

Uważam, że podstawową i najpełniejszą wyszukiwarką jest strona Polskiej Akademii Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP). Baza jest gwarantem jakości oferowanych usług i zapewnia szeroki wybór. Znajdziesz tu pełną listę szkoleń i studiów podyplomowych finansowanych przez Europejski Fundusz Społeczny:

PARP Baza Usług Rozwojowychuslugirozwojowe.parp.gov.pl

PARP https://uslugirozwojowe.parp.gov.pl/uslugi/search?ServicesSearchForm%5Bfraza%5D=studia&finansowanieChoiceDialog_chbox_1=1&ServicesSearchForm%5Bcena_od%5D=&ServicesSearchForm%5Bcena_do%5D=&ServicesSearchForm%5Bcena_godziny_od%5D=&ServicesSearchForm%5Bcena_godziny_do%5D=&ServicesSearchForm%5Bdata_rozpoczecia_start%5D=&ServicesSearchForm%5Bdata_rozpoczecia_stop%5D=&ServicesSearchForm%5Bocena_podmiotu_start%5D=&ServicesSearchForm%5Bocena_podmiotu_stop%5D=&ServicesSearchForm%5Bmiejscowosci%5D=&ServicesSearchForm%5Bmiejscowosci_powiat%5D=&ServicesSearchForm%5Bmiejscowosci_wojewodztwo%5D=&SearchFilterView%5Bfinansowanie%5D%5B%5D=1&ServicesSearchForm%5Bsortowanie1%5D=&limit=15

 

Możesz tu też bezpłatnie zamieszczać informacje o firmach, które prowadzą szkolenia, studia dofinansowane przez UE.

 

Jaka wartość dofinansowania?

Poziom dofinansowania studiów podyplomowych wynosi od 50 do 80%. Co za tym idzie wymagany jest wkład własny. Wszystko zależy oczywiście od projektu w jakim weźmiesz udział.

 

Jak przebiega proces rekrutacji?

Znalazłaś interesujące Cię studia; placówkę. Często sposób działania jest opisany na stronie projektu. Możesz tez skontaktować się ze szkołą albo wykorzystać do zapisu formularz on-line – jednak pamiętaj, że zwykle zgłaszającym jest pracodawca.

Samo zgłoszenie nie gwarantuje dostania się na wybrany kierunek, ponieważ żeby przystąpić do rekrutacji, musisz dostarczyć dokumenty tj. skierowanie od pracodawcy, odpis dyplomu ukończenia studiów wyższych i kilka podstawowych formularzy.

Bardzo często na kierunki dofinansowane z EFS obowiązuje kolejność zgłoszeń, dlatego jak już odnajdziesz interesujący Cię kierunek nie zwlekaj zbyt długo! Bądź na bieżąco, sprawdzaj przebieg rekrutacji na wybranej uczelni.

 

Spójrz też na te strony:

Rządowa wyszukiwarka programów i informacji na temat dofinansowań z Unii Europejskiej: www.funduszeeuropejskie.gov.pl

Twój Urząd Marszałkowski z Regionalnego Programu Operacyjnego – programy regionalne

Punkty Informacyjne Funduszy Europejskich www.funduszeeuropejskie.gov.pl/punkty

Zielona Linia Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia – finansowanie kształcenia

 


 

Osoby bezrobotne

 

Kto?

Osoby bezrobotne mogą starać się o dofinansowanie studiów podyplomowych bądź szkoleń, jeżeli spełnią podstawowy warunek – zarejestrują się w swoim Urzędzie Pracy!

Jesteś zarejestrowana, poszukujesz pracy – możesz być w trakcie okresu wypowiedzenia; dokładnie wytyczne pytaj w swojej placówce.

 

Jaka wartość dofinansowania?

Takie dofinansowanie może pokrywać nawet w pewnych przypadkach do 100% kosztów za naukę, jednak nie więcej niż 300% przeciętnego wynagrodzenia.

 

Z jakich projektów?

Podstawowa kwestia – o szkolenia i studia podyplomowe pytasz w Twoim Powiatowym Urzędzie Pracy. Każdy z ich ma swoją stronę www, posiada właściwy wydział i osoby zajmujące się aktywizacja zawodową. Dzwonisz, bezpośrednio odwiedzasz.

Szkoleń, studiów szukaj też na stronie właściwego Ci Wojewódzkiego Urzędu Pracy – związane jest z to z Regionalnym Programem Operacyjnym na lata 2014-2020 np. WUP Łódź WUP Łódź

 

Szukaj informacji na stronach:

Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój – POWER swoją ofertę kieruje do młodych, a konkretnie osób do 29. roku życia, które nie pracują, nie uczą się w trybie stacjonarnym i nie szkolą. W ramach projektu można skorzystać ze szkoleń, staży, praktyk zawodowych. Ale też i zatrudnienia, bonu zasiedleniowego, poradnictwa zawodowego i pośrednictwa pracy lub dotacji na założenie własnej działalności.

Podstawowa baza wiedzy o funduszach www.funduszeeuropejskie.gov.pl

Punkty Informacyjne Funduszy Europejskich www.funduszeeuropejskie.gov.pl/punkty

Zielona Linia Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia – klik podnoszenie kwalifikacjiStudia podyplomowe, szkolenia dofinansowane z EU – gdzie szukać?

 


 

Moje studia podyplomowe dofinansowane ze środków EU.

W latach 2007- 2008 brałam udział w projekcie, który umożliwił mi otrzymanie dofinansowania na studia podyplomowe. Jako pracownik pewnej firmy, złożyłam wymagany wniosek i otrzymałam 80% dofinansowania. Kierunek – „Zarządzanie zasobami ludzkimi” organizowane przez EFS – miejsce studiów Politechnika Łódzka. Nieprzeciętna przygoda, która zaowocowała opracowaniem zbiorczym – wydaniem książki, gdzie mogłam wykazać się w jednym z artykułów. Dlatego też – polecam i zachęcam. Szukajmy swojej drogi na rozwój przy pomocy środków finansowych z zewnątrz. Ja mogłam, Ty również teraz możesz.

 

Podsumowanie

Studia podyplomowe, szkolenia dofinansowane z EU – gdzie szukać? – czy udało mi się odpowiedzieć na to pytanie? Bo fundusze unijne kojarzą się przede wszystkim z wielkimi inwestycjami infrastrukturalnymi, przemianami gospodarczymi lub z działaniem w obszarach osób bezrobotnych, którym umożliwia się otworzenie własnej działalności. Na szczęście coraz więcej z nas wzięło udział w dofinansowanych studiach, szkoleniach.

Europejski Fundusz Społeczny to szeroki zakres możliwości obejmujący również osoby pracujące oraz sektor mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Warto z nich skorzystać. Szkolenia, studia podyplomowe są szansą na nowe doświadczenie, podniesienie poziomu swojej wiedzy, ale i kwalifikacji zawodowych.

Studia podyplomowe, szkolenia dofinansowane z EU – gdzie szukać?

 

Mam też prośbę – teraz Ty zarządzasz. Jeżeli spodobał Ci się tekst pokaż swoją reakcję – skomentuj, udostępnij dalej; polub mnie na Facebook – poczuję, że zdałam Twój egzamin 😉

Post Author: katarzyna

16 thoughts on “Studia podyplomowe, szkolenia dofinansowane z EU – gdzie szukać?

  katarzyna

  (07/20/2017 - 2:19 am)

  Iwonka PARP to mój ulubiony portal. Przynajmniej jest czytelnie i podział na te dofinansowane, a które pełnopłatne.

  Ania

  (07/19/2017 - 9:25 pm)

  Bardzo przydatne informacje, na pewno skorzystam z tej wiedzy. Ostatnio rozglądam się za różnymi szkoleniami i zainteresowały mnie szkolenie otwarte, które pozwalają również na wymianę doświadczeń.

  Iwona Siekierska

  (07/19/2017 - 8:16 pm)

  Kasia, dzięki za przypomnienie o istnieniu tych instytucji. Sama czesto korzystałam z tego typu szkoleń. Zaraz zerknę sobie na stronę PARP. 🙂

  Magda

  (07/18/2017 - 10:25 am)

  Bardzo polecam, sama korzystałam wiele razy przy okazji różnych szkoleń, a nawet Szkoły Trenerów. Po prostu trzeba trzymać rękę na pulsie 🙂

  Ewela

  (07/18/2017 - 10:19 am)

  Dobrze wiedzieć, bo po co płacić własnej kieszeni jeśli są fundusze 🙂

  Ines

  (07/18/2017 - 10:03 am)

  Super. Jak będę rozważać podyplomówkę, to chętnie tu wrócę 🙂

  Natalia

  (07/17/2017 - 7:32 pm)

  O jak super, ostatnio zastanawiam się nad kolejnymi studiami i ten wpis na pewno bardzo mi się przyda, dzięki, dzięki!

  katarzyna

  (07/17/2017 - 5:31 pm)

  Aneta jak spróbujesz tego życia to nie będziesz chciała przestać 🙂

  katarzyna

  (07/17/2017 - 5:30 pm)

  Mateusz ale ze studiami podyplomowymi to często jest inaczej. Ja zauważyłam, że przeważnie biorą w nich udział ludzie, którzy już od pewnego czasu pracują i chcą podwyższyć swoje kwalifikacje albo przebranżowić się. W moim przypadku była to potrzeba dalszego rozwoju – w tym momencie byłam regularnym pracownikiem. Co więcej studia podyplomowe łączyłam z mgr; czyli w tygodniu praca, a w weekend raz jedne studia, a raz drugie. Była moc 😉 😉

  katarzyna

  (07/17/2017 - 5:26 pm)

  Olka temat skomplikowany. Też między macierzyńskim a wychowawczym. A podstawowe pytanie – czy jesteś zarejestrowana jako osoba bezrobotna w PUP? Czy będąc na macierzyńskim jesteś nadal pracownikiem, tzn. czy jesteś na urlopie macierzyńskim? Jeżeli szukasz dokładnych informacji proponuję dzwonić do swojego urzędu i opisywać sytuację lub do Zielonej Lini 19524 http://zielonalinia.gov.pl/web/zielona-linia/-/dofinansowanie-studiow-podyplomowych-32391 Pozdrawiam Katarzyna

  Mateusz

  (07/17/2017 - 4:24 pm)

  Studia są fajne i dofinansowania są fajne. Pamiętajcie tylko, że kiedyś trzeba zacząć pracę. Może gdzieś między 4 a 5 kierunkiem studiów 🙂 Częściowo żartuję oczywiście, ale fakt jest taki, że popularny jest teraz status wiecznego studenta. Później osoby w wieku 30 lat szukają pierwszej pracy i są zaskoczone, że jej nie znajdują.

  Marta K

  (07/17/2017 - 7:38 am)

  Ten artykuł okazał się dla mnie bardzo wartościowy. Chętnie poszerzę swoje horyzonty.

  Olka

  (07/17/2017 - 7:21 am)

  A orientujesz się może w jaką kategorie i czy w ogóle wpisują się kobiety na macierzyńskim?

  Aneta Szwagulinska

  (07/17/2017 - 7:10 am)

  Na studia podyplomowe jeszcze dla mnie za wcześnie. Najpierw czas zacząć zwykłe studia ale za jakiś czas artykuł się na pewno przyda 🙂

  Wiktoria

  (07/17/2017 - 6:34 am)

  Dziękuję za artykuł. Jak się ma sprawa w przypadku osób zatrudnionych na umowę zlecenie?

  Ania [PKNDL]

  (07/17/2017 - 6:29 am)

  Temat mi dosyć dobrze znany, ponieważ swego czasu pracowałam przy różnego rodzaju f=dofinansowaniach z UE. W zasadzie niezależnie od tego, czy ktoś potrzebuje środki na studia czy na jakąkolwiek inicjatywę, możliwości były (mówię były, bo kiedyś jednak było pod tym kątem nieco lepiej) nieograniczone. Ale ludzie bali się z tych możliwości korzystać 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.